Historia Oddziału

 


Historia Radomskiego Oddziału Związku Kynologicznego w Polsce
Część I

 

W dniu 15 listopada 1987 Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce powołał do życia Oddział w Radomiu. Działalność statutową Oddział rozpoczął 1 lutego 1988 roku, a pierwszą siedzibą stał się lokal znajdujący się przy ul. Rwańskiej 12 w Radomiu. Oddział skupiał 150 członków z terenu Radomia i woj. radomskiego. Pierwszym Prezesem wybrany został pan Jan Winiarski, który funkcję swoją pełnił do roku 1994.

Przez kolejne kadencje Prezesami Oddziału byli:
- Bilewski Wojciech

- Jerzy Kotarski

- Dariusz Skorek

- Jan Grzegorz Nowakowski
- Arkadiusz Goguła - obecnieW pierwszym roku działalności Oddział Radomski zorganizował Kurs Szkolenia Psów w zakresie Psa Towarzyszącego, przeprowadził testy psychiczne, a także rozpoczął starania o zorganizowanie pierwszej Wystawy Psów Rasowych.
Efektem podjętych starań była zorganizowana w dniu 27 sierpnia 1989 roku I Regionalna Wystawa Psów Rasowych, która odbyła się na terenie Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego Hubala. Impreza odbywająca się podczas obchodów Dni Radomia przyciągnęła ponad 700 okazów psów z około 90 ras, a także ogromną ilość miłośników kynologii i mieszkańców miasta. 
Do roku 2020 Oddział Radomski był organizatorem ponad 40 Krajowych Wystaw Psów Rasowych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że to właśnie Radom był pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskich Wystaw Championów. Pierwsza wystawa, na którą zjechała się „psia arystokracja" zorganizowana została 30 stycznia 1994 roku i przez kolejne 2 lata również odbywała się w Radomiu.
Nie tylko piękne, ale i szybkie, czyli „Wyścigi Chartów" - to kolejne imprezy, których organizowaniem może poszczycić się Oddział Radomski Związku Kynologicznego w Polsce. Pierwsza taka impreza odbyła się w 1990 roku, udział w niej wzięło 109 psów z 11 ras tej grupy.Ważnym elementem w działalności Oddziału było propagowanie sportów kynologicznych w tym zawodów Agility. Dzięki ogromnej pasji członków sekcji Agility, dwukrotnie udało się zorganizować w roku 2008 w Kozienicach, Międzynarodowy Puchar Ras Agility, który od 2004 r. odbywa się w różnych krajach Europy. Porównując go do rangi wystawowej, zawody te mają taką rangę jak np. wystawy europejskie. Ideą zawodów pucharowych jest przede wszystkim integracja środowiska kynologicznego w Europie oraz wymiana doświadczenia w pracy z psem oraz opiece nad zwierzętami sportowymi. Dzięki uznaniu sprawności organizacyjnej zawodów w 2008 r. oraz dorobku sportowego klubów w Polsce, organizację Międzynarodowego Pucharu Ras w 2013 przyznano nam po raz kolejny. 
Oddział Radomski Związku Kynologicznego w Polsce był również organizatorem Mistrzostw Polski Psów Obrończych IPO w roku 2008, a także Mistrzostw Polski IPO Owczarków Belgijskich w latach 2012 i 2013.


W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Nasz Oddział każdego roku organizuje dwie Krajowe Wystawy Psów Rasowych oraz przynajmniej jedną wystawę specjalistyczną jak również podejmuje szereg innych działań statutowych w tym kursy asystenckie, seminaria i szkolenia specjalistyczne dla członków Związku.
Ważnym elementem propagowania działalności wystawowej stały się coroczne rankingi wyników wystawowych - Ranking Wystawowy, które cieszą się dużym zainteresowaniem wystawców.


Na przestrzeni lat zmianie ulegała siedziba Oddziału. W kolejności Oddział mieścił się przy ul. Rwańskiej, Traugutta, Słowackiego, Wernera i obecnie od ponad czterech lat przy ul. Kilińskiego.
Najdłużej Oddział funkcjonował przy ul. Wernera w obiekcie Klubu Sportowego „START”, gdzie na stadionie Klubu organizowane były również nasze wystawy.

Zmieniła się również struktura organizacyjna oddziału - ciągły wzrost liczby członków, a także rozwijanie kolejnych działalności znalazły odzwierciedlenie w powoływaniu kolejnych sekcji Oddziału. Liczba sekcji i ich profil ulegały zmianom w zależności od potrzeb, a także niekiedy popularności danych grup psów. Obecnie działa 10 Sekcji Ras obejmując swoją opieką właścicieli wszystkich psów zarejestrowanych w Oddziale oraz Oddziałowa komisja Szkolenia Psów z podsekcjami Agility i użytkowych psów myśliwskich. W ringu bez swojego pupila-czyli sędziowie Oddziału Radomskiego:


Gizela Makarewicz
--sędzia - międzynarodowy - V grupa FCI

Dariusz Skorek

--sędzia - międzynarodowy - I grupa FCI -bez owczarków niemieckich

--sędzia - krajowy - II grupa FCI sek.2

Zbigniew Milewski

--sędzia - międzynarodowy - ring posłuszeństwa

--sędzia - międzynarodowy - pracy psów tow.i obr.

--sędzia - międzynarodowy - owczarki niemieckie
--sędzia - Agility

--sędzia - Obedience

Konrad Mąkosa
--sędzia - międzynarodowy - pracy psów myśliwskich
Początki działalności i rozwoju Oddziału w Radomiu nie były łatwe, dlatego z ogromną wdzięcznością wspominamy sędziów z innych Oddziałów, którzy od początku powstania Oddziału przez lata wspierali nas swoją wiedzą i doświadczeniem. Wśród nich są autorytety polskiej kynologii, którzy byli dla nas niedoścignionym wzorem wiedzy, godności i kultury osobistej.
Byli i są wśród nich:

- śp. Zygmunt Jakubowski  - oddział Warszawa
- śp. Elżbieta Junikiewicz - oddział Kraków 

- śp. Eryk Nowak - oddział Katowice
- śp. Henryk Jurek  - oddział Poznań
- śp. Ewa Bukład  - oddział Kraków
- Piotr Król  - oddział Poznań
- Zbigniew Ostrowski - oddział Łódź

- Anna Rogowska  - oddział Rzeszów 

- Elżbieta Chwalibóg  - oddział Warszawa
- Małgorzata Wieremiejczyk – Wierzchowska – oddział Kraków

- Zbigniew Połoska  - oddział KielceFunkcjonowanie Oddziału w Radomiu nie było by możliwe bez współpracy z partnerskimi Oddziałami Związku Kynologicznego min. w Rzeszowie, Kielcach, Lublinie, Będzinie, Legionowie, Warszawie, Krakowie. Wymiana informacji i doświadczeń pozwalała na przykład lepiej organizować pracę biura oraz prowadzić statutową działalność kynologiczną dla naszych członków.


Od początku powstania Oddziału Radomskiego do dnia dzisiejszego byli i są wśród nas ludzie, nasi członkowie, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do budowania i rozwoju naszego Oddziału.
 Są to zasłużeni działacze Oddziału Radomskiego, którzy już od nas odeszli :
- śp. Jan Wojciech Winiarski,

- śp. Jacek Dull,
- śp. Jan Trawczyński,
- śp. Elżbieta Szućko,
- śp. Urszula Walkiewicz,

- śp. Jerzy Pucułek

Od wielu lat aktywnie i z zaangażowaniem, społecznie wspomaga funkcjonowanie Oddziału wielu działaczy w tym min.:

- Agnieszka Szpotowicz
- Jan Grzegorz Nowakowski
- Dariusz Skorek
- Grzegorz Kozakiewicz

- Leopold Rutkowski

- Beata Dyczkowska
- Agnieszka Milska

- Roman Rolnik
- Arkadiusz Goguła
- Piotr Pysiak
- Magdalena Ziółkowska
- Gizela Makarewicz

Cieszy nas fakt, że wyrasta nam nowe pokolenie pasjonatów kynologii, które wnosi wiele nowych pomysłów. W sposób świadomy i merytoryczny rozwija nowe formy działalności będące odpowiedzią na współczesne wyzwania i oczekiwania społeczności kynologicznej.
Bardzo cenimy sobie także współpracę z władzami samorządowymi miasta Radomia, Urzędami Gmin oraz innym instytucjami administracji państwowej i lokalnymi firmami prywatnymi, które wielokrotnie finansowały i sponsorowały nasze przedsięwzięcia.
W zamian przeprowadziliśmy dla nich szereg pokazów wyszkolenia psów, prelekcji a także przedsięwzięć edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży, promujących wychowanie, utrzymanie oraz hodowlę psów rasowych.

Nasze imprezy organizowane w Radomiu, a także okolicznych miejscowościach ziemi radomskiej min. Kozienicach, Iłży, Skaryszewie, Pakosławiu, Zwoleniu, Pionkach, Jedlni - zawsze cieszyły się ogromną popularnością wśród mieszkańców i miłośników psów, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

Mamy nadzieję, że kolejne lata naszej działalności pozwolą nam jeszcze lepiej pracować na rzecz naszych członków oraz rozwoju Oddziału, który jest istotnym elementem na mapie kynologicznej Polski.

Ciąg dalszy napewno nastąpi...

 


 

Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego.
Josh Billings

O NAS

Od 34 lat radomski oddział Związku Kynologicznego w Polsce działając prężnie wspiera hodowców i sympatyków psów rasowych w regionie.

Śledź nasz oddział w social mediach

Szybki kontakt

Związek Kynologiczny w Polsce
Oddział w Radomiu
Kilińskiego 15/17 26-600 Radom

wtorki i czwartki
17.00 - 20.00
tel.+48 363 16 70
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.